Skip to main content

To send an email, click on the blue envelope to the left of the teacher's name.

For general inquiries, please use button below:

Teacher Directory

Adult Basic Education (ABE)
  Sigrun Frohlich Teacher: ABE & ESL
Adult Secondary Education (ASE)
  Elva De Leon Instructional Aide: Academic Skills
  Eilene Marston Teacher: Academic Skills
  Melissa Nickles Teacher: Academic Skills
  Kim O'Bryan Teacher: Academic Skills
  Tamara Pugh Lead Instructor: Academic Skills
  Mary Rayta Instructional Aide: Academic Skills
  Heidi Svoboda Teacher: Academic Skills
Business & Computer Technology
  Alla Bondar Instructional Aide: Business & Computers
  Joyce Moses Teacher: Business & Computer Technology
  Nancy Nibley Teacher: Business & Computer Technology
Cosmetology
  Jasmine Arevalo Teacher: Cosmetology
  Gabriela Feria Teacher: Cosmetology
  Brooke Johnson Teacher: Cosmetology
  Nighat Khan Teacher: Cosmetology
  Donald Knypstra Teacher: Cosmetology
  Deborah Lange Teacher: Cosmetology
  Lorraine Langlois Teacher: Cosmetology
  Camille Mann Teacher: Cosmetology
  Sonia Mejia Teacher: Cosmetology
  Noelle Paniagua Teacher: Cosmetology
  Sarina Siegel Teacher: Cosmetology
  Crystal Yu Teacher: Cosmetology
English As a Second Language
  Suzanne Assadollahzadah Teacher: ESL
  Susan Burden Instructional Aide: ESL
  Maria Eborn Teacher: ESL
  Sigrun Frohlich Teacher: ABE & ESL
  Grecelia Halpert Instructional Aide: ESL
  Brandi Lubrano Instructional Aide: ESL
  Maria Martinez Diez Teacher: ESL
  Sunita Mehrotra Instructional Aide: ESL
  Chhaya Patel Teacher: ESL
  Val Sofiyanchuk Instructional Aide: ESL
  Maribel Villa Perez Instructional Aide: ESL
  Danny Wood Teacher: ESL
Machine Technology
  Jerry Brum Teacher: Machine Technology
  Donald Jenkins Teacher: Welding
  Oygar Lindskog Program Director: Machine Technology
  Shawn Moran Teacher: Machine Technology
  Justin Ross Instructional Aide: Machine Technology
Medical Careers
  Glenn Abbott Teacher: ECG Technician
  Kevin Azbell Teacher: Surgical Technology
  Heather Blakemore Program Director: Medical Assistant
  Mitch Carter Teacher: Allied Health
  Brenda Castro Lopez Program Director: Surgical Technology
  Nataly Gallardo Teacher: Medical Assistant
  Emelita Golamco Teacher: Medical Assistant / Allied Health
  Edward Hernandez Clinical Instructor: Respiratory Therapy
  Rebecca Jeffrey Program Directory: Respiratory Therapy
  Diana Johnson Teacher: CPR & Emergency Medical Technician
  Patrick Kelly Clinical Director: Respiratory Therapy
  Jeanne McIlravy Teacher: Certified Nursing Assistant
  Jacob Schilperoort Clinical Instructor: Surgical Technology
  Keith Scott Teacher: Emergency Medical Technician
  Lorena Soria Program Director: Certified Nursing Assistant & Phlebotomy
  Deresa Teller Program Director: Emergency Medical Technician
Motorcycle Rider
  Rick Becker Teacher: Motocycle Rider
Parent & Child Programs
  Michelle Kay Teacher: Parent Education
  Stephanie Toole Teacher: Parent Education
  Kim Vorgitch Teacher: Parent Education
Project Help
  Theresa Dowling Teacher: Project Help
Real Estate
  Dedree Hoyt Teacher: Real Estate
Spanish in the Workplace
  Merry Gunn Teacher: Spanish in the Workplace
Upholstery
  Louis Almeida Program Director: Upholstery
Welding Technology
  Kevin Gordon Program Director: Welding
  Eduardo Ramirez Teacher: Welding
  Robert Rice Teacher: Welding
  Ryan Rosenberg Instructional Aide: Welding